Ako by sme mali diskutovať s fašistami?

Ak demokracia je diskusia a fašizmus sa usiluje o jej podkopanie, otázkou je: Mali by sme diskutovať s fašistami? A ak áno, tak ako?

Odpoveď spoločne hľadáme v aktuálnej diskusii, do ktorej sa zapojilo už viac ako 80 účastníkov. Základným konsenzuálnym východiskom diskusie je, že nám záleží na tom, aby sme žili v slobodnej a demokratickej spoločnosti.

Z doterajších výsledkov diskusie vyplýva spoločný konsenzus najmä na tom, že diskusia má byť otvorená voči všetkým. Dôležitý je však najmä jej obsah – vo férovej diskusií by sme nemali odsudzovať človeka, ale hodnotiť vecnosť obsahu, ktorý hovorí. Uvedené podporuje aj zhoda na tom, že debatovať by sme mali so všetkými politikmi, ak je diskusia konštruktívna a dokáže odhaliť klamstvá.

Pravidlá dôležitejšie ako obsah?

Vybrané komentáre ukazujú, že je dôležité sa skôr sústrediť na pravidlá a obsah diskusie. Tak, aby bola otvorená všetkým, ktorí stoja o vecnú výmenu názorov a zároveň nebola zneužívaná. Preto sa aj prebiehajúca diskusia ďalej sústredí na pravidlá férovej a otvorenej diskusie. Základným konsenzuálnym princípom je, že do verejných debát by mali byť pripustení len ľudia, ktorí rešpektujú pravidlá slušnej diskusie (nezavádzať, neurážať).

Ďalší princíp reflektuje ochranu vecnej a férovej diskusie v zmysle – nech sa vyjadria všetci. Avšak v momente, kedy ich názory začnú propagovať fašizmus by mali byť stopnutí. Nakoľko však ide o nový komentár, budeme radi ak vyjadríte váš názor na vec.

Ďalšie dôležité kritérium je miera pripravenosti a asertívnosti moderátora, ktoré je v diskusii podporené dvomi konsenzuálnymi komentármi.

Čo si myslíte vy?

Zároveň je zrejme potrebné riešiť otázku povahy a nastavenia TV debát, nakoľko väčšina z diskutujúcich sa zhodne na ich probléme, ktorý spočíva v nedostatku času na vyvracanie všetkých uvedených klamstiev a zavádzaní.

S tým súvisí aj ďalšia nedoriešená otázka, či média majú právo nepozývať si ľudí ktorých nechcú (fašisti či iní)? A má sloboda médií prednosť pred “nútenými kvótami” podľa výsledkov volieb? Čo si myslíte vy? Využite príležitosť spoločne rozhodnúť o pravidlách férovej a otvorenej diskusie.

Priebežné výsledky diskusie nájdete na Pol.is. Ak sa do diskusie zapojíte cez ten istý prehliadač ako predtým, zobrazia sa vám len komentáre, o ktorých ste ešte nehlasovali.

Odpojiť Facebook účet
Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.