Prečo (ne)podporujeme Ukrajinu?

Ruské vojenské ťaženie proti Ukrajine trvá už rok. Náš sused zatiaľ úspešne odoláva, no podpora jeho obrany vyvoláva v slovenskej spoločnosti čoraz väčšie napätie. Za posledný rok sa teda opakovane vynára otázka, či existuje druh obrany, ktorý si zaslúži podporu.

Aké hodnoty má zmysel brániť či podporovať aj za cenu pokračovania krviprelievania? Je to sloboda, rodina, národ, mier či demokracia? Alebo neexistujú žiadne a v mene mieru by sme mali ustupovať tým, ktorí silou presadzujú vlastné záujmy?

Zapojte sa do diskusie a nájdime spoločnú reč.

Zahlasujete za aspoň sedem komentárov a budete zoskupení v názorových skupinách.

Ďakujeme, že diskutujete slušne!

Odpojiť Facebook účet

Prečo sa pýtame?

Napriek tisíckam stratených životov a individuálnych tragédií nemienia strany konfliktu pristúpiť k vzájomnému dialógu. Rusko sa neplánuje stiahnuť z dobytých území, Ukrajina sa nemieni vzdať svojej suverenity. Nič tak zatiaľ nenasvedčuje tomu, že sa blížime ku koncu vojny, ktorá sa nás bezprostredne týka. Ovplyvňuje našu bezpečnosť, ekonomiku i spoločenskú súdržnosť. Preto je dôležité, aby sme diskutovali o tom, ako sa postaviť k výzvam, ktorým čelíme všetci rovnako. A o tom, prečo (ne)podporujeme sebaobranu nášho suseda.

Existuje zmysluplný boj hodný podpory?

Základnou otázkou je, či existujú hodnoty, ktoré sú hodné obrany aj za cenu predlžovania vojenského konfliktu. Je to podľa vás ochrana života detí a rodiny, bezpečie, sloboda, národ, mier, či demokracia? Alebo na svete neexistuje nič, čo by bolo hodné obrany aj so zbraňou v ruke?

Až potom vieme vecne pristúpiť k otázke, prečo podľa Vás Ukrajina tieto hodnoty (ne)bráni.

Mali by sme ustupovať agresorom?

Z mnohých strán počujeme volanie po mieri. Ide o prirodzenú ľudskú túžbu – všetci chceme žiť v bezpečnom prostredí, bez neutíchajúcich sirén. Dúfame, že ak nebudeme provokovať, vojna nás obíde. Je však mier dosiahnuteľný ústupkami? Odkiaľ berieme istotu, že agresor nevznesie ďalšie nároky, keď zacíti našu ústupčivosť. V bežnom živote trestáme prekročenia pravidiel, a to aj pre to, aby sme predišli ich opakovaniu. Nie je v našom záujme zasadzovať sa o to isté na medzinárodnej úrovni? Nemali by sme sa v mene mieru principiálne ohradiť voči každému štátu, ktorý presadzuje svoje záujmy silou?

Prečo?

Na riešenie bezprostredných výziev sa pozeráme rôzne. Niektorí z nás majú strach z mobilizácie, zo straty blízkych, niekoho trápi zhoršená životná situácia. Cítime solidaritu s ľuďmi, ktorých životy už nikdy nebudú také, ako predtým. Niektorí podporujú obranu dodávkami zbraní, iní zas pociťujú obavu zo zbytočnej eskalácie. Ako naše hodnotové postoje vplývajú na to, či (ne)podporujeme Ukrajinu v jej obrane?

Aký boj ste ochotní podporiť vy? A naozaj platí, že najlepšou obranou je útok?

O projekte

DEMDIS je občianske združenie hľadajúce konsenzus v rozhádanej spoločnosti. Spolu s našim tímom organizujeme diskusie, zapájame do nich širokú verejnosť a dizajnujeme spoločensky prínosné technológie. Aj vďaka Vám tvoríme svet férovej a otvorenej diskusie.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s Vami. Viac o metodike nájdete na tomto linku.

Ďakujeme za Vašu podporu!

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.