Slovník konsenzuálnych interpretácií

O čom sa vôbec bavíme? A ako zhodne interpretujeme koncepty? Aj to nájdete v našom slovníku. Tvorili sme ho spolu s vami!

Na základe výsledkov diskusie budeme postupne slovník aktualizovať. Pre účely vecnej a férovej diskusie je totiž dôležité, aby sme spoločne zdieľali významy slov, ktoré v diskusiách používame.

Hoax

Hoax zhodne považujeme za nepravdivé skutkové tvrdenie, neoverená informácia, či prekrútený fakt, ktorého úmyselné šírenie má za cieľ podviesť, manipulovať, či zneisťovať občanov prostredníctvom vyvolávania intenzívnych emocionálnych reakcií a relativizovaním toho, kde leží skutočná pravda (faktov). Hoax nie je názor.
(Interpretácia na základe výsledkov diskusie „Čo je hoax?”)

Fašizmus

Fašizmus zhodne vnímame ako nedemokratickú ideológiu, ktorá nelegitímne potláča politické slobody občanov, zakazuje demokratické politické strany a potláča ľudskú rovnosť neodôvodneným delením občanov na dve kategórie.

Svoje ciele dosahuje populizmom, zneužívaním ľudských emócií, nízkych pudov a strachu z neznáma, aby sa jeho predstavitelia mohli stavať do role ochrancu národa. Fašizmus existuje aj dnes – len v iných, často skrytých podobách. (Interpretácia na základe výsledkov diskusie „Vieme, čo je fašizmus?“)

Agresor

„Štát je agresorom, ak vojenskou inváziou presadzuje svoje záujmy"
(Interpretácia na základe výsledkov diskusie „Prečo (ne)podporujeme Ukrajinu?“)

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.