Kto sme „my”, že by si tí druhí jednu „po papuli” zaslúžili?

Zhodujeme sa, že Slovensko má problém s kmeňovým myslením „my” verzus „oni”. Kto sme však my? A kto oni? A nie sme náhodou všetci na jednej lodi? Zapojte sa do diskusie!

Národniari, liberálni fašisti, kaviarenskí povaľači, veriaci, Slováci, občania, demokrati, slušní diskutujúci…Naše identity sú rozmanité – niekedy účelné, inokedy kontraproduktívne. Slúžia ako naše osobné zástavy, ale aj ako slamení panáci, do ktorých si iní neraz s radosťou kopnú.

Kde teda ležia hranice korektnosti nálepkovania ak sa napríklad zhodujeme, že častovanie sa „slniečkarmi” a „dezolátmi” k ničomu nevedie?

Súdržnosť našej spoločnosti sa dnes otriasa v základoch – vzájomne sa od seba vzďaľujeme, zanevierame na slušný dialóg, zdá sa, že až spejeme k „občianskej vojne”.

Preto je najvyšší čas vrátiť sa o krok späť a zodpovedať si otázku „kto a kým sme?” Aké identity nás spájajú? Aký to má vplyv na naše politické preferencie? A aké nálepky nám ubližujú?

Zapojte sa do diskusie a budujme konsenzuálne piliere našej spoločnosti!

Hlasujte za aspoň 7 komentárov a uvidíte, ktoré skupiny sú Vám bližšie.

Odpojiť Facebook účet

Prečo sa pýtame?

DEMDIS diskusie nám opakovane ukazujú, že toho, čo nás spája je viac, než toho, čo nás rozdeľuje. Všetci chceme konať dobro a žiť v lepšej spoločnosti, pričom hodnotové konflikty až tak intenzívne nie sú. Sloboda, rovnosť, ľudská dôstojnosť, právny štát, demokracia, vzájomný rešpekt… To všetko podporujeme ako nosné piliere. V tomto sme všetci na jednej lodi a našou úlohou je diskutovať, ako tieto hodnoty pretavovať do reality.

Zhodu sme našli aj na pomenovaní štrukturálneho spoločenského konfliktu medzi „elitami” a bežnými ľuďmi. Ten sa dá vnímať ako spor medzi tými, ktorým súčasné status quo vyhovuje, a tými, ktorí pociťujú frustráciu z vylúčenia. Jedna strana druhou neraz pohŕda – a tá druhá zas dlhodobú nespokojnosť premieta aj v radikálnejšie prejavy nesúhlasu (s demokratickým konsenzom; spoločenskou zmluvou). Otázkou tak je či dokážeme vytvoriť nové styčné body? Akú by mali mať podobu? Či by sme mali skôr zanevrieť na nachádzanie prienikov, a začať brúsiť nože?

Identita tmelom

I keď sa to môže na prvý pohľad javiť ako banálna otázka, opak je pravdou. Spoločne zdieľané identity sú tmelom a základným pilierom ľudských spoločností. Umožňujú nám prijať istý súbor morálnych pravidiel a budovať vzájomnú dôveru. Nebyť náboženstva, nevznikli by antické mestské štáty. Nebyť národnosti, nevznikli by národné štáty, ktoré dnes tvoria väčšinu slobodných západných spoločností. Jednoducho – nebyť Slovákov a Sloveniek, nebolo by Slovenska.

V (post)moderných spoločnostiach sa však identity neraz trieštia a individualizujú. Niektorí odborníci aj toto vnímajú ako zásadný problém a dôvod roztrieštenej spoločnosti. Preto je zásadnou otázkou, na akých spoločných identitách vieme od základov budovať našu vzájomnú komunikáciu a spoluprácu. Jednoducho: čo nás spája? Ako pomenovať námorníkov lode, ktorou spoločne brázdime rozbúrené more neistej budúcnosti?

O projekte

DEMDIS je občianske združenie, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Diskusie organizujeme dobrovoľne, pretože nám záleží na slušnej a vecnej diskusii. Viac informácií a výsledky predchádzajúcich diskusií nájdete na www.staging.demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike zas na tomto linku.

Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.