DEMDIS v kocke: Izrael vs. Palestína, zneužívanie moci, balenie kufrov…

Konsenzus existuje a so správnym prístupom je na dosah. Preto v DEMDIS pokračujeme v našej misii a nachádzame mnohé ďalšie zhody v rozhádanej spoločnosti. Presvedčte sa o tom sami! A to hneď na štyroch frontoch.

V tomto newsletteri Vám prinášame stručný prehľad o aktuálnych otvorených diskusiách a priebežne nájdených konsenzoch. Ďakujeme za Vašu participáciu a spätnú väzbu!

Izrael verzus Palestína. Aká reakcia na teror je primeraná?

Konflikt medzi Izraelom a Palestínou opäť eskaluje. Zatiaľ čo sa schyľuje k invázii do Pásma Gazy, naše spoločnosti sa štiepia na (staro)novom konflikte. Dokážeme vyjsť na barikády a povzniesť sa nad kmeňové myslenie? Kto je zodpovedný za dnešnú tragédiu? A neaplikujeme náhodou dvojaký meter na ruskú agresiu voči Ukrajine a na tento konflikt?

Izrael v šoku, Gaza v plameňoch. Je konflikt čiernobiely? A ako primerane reagovať na teror?
Konflikt medzi Izraelom a Palestínou opäť eskaluje. Zatiaľ čo sa schyľuje k invázii do Pásma Gazy, naše spoločnosti sa štiepia na (staro)novom konflikte. Dokážeme vyjsť na barikády a povzniesť sa nad kmeňové myslenie? Zapojte sa do novej DEMDI diskusie!
💡
Top štyri zhody
1. Aj pri vojne treba dodržiavať pravidlá humanizmu a medzinárodné právo.
2. Násilie plodí len ďalšie násilie.
3. Odsudzovanie násilia jednej strany automaticky neznamená podporu tej druhej.
4. Pokým existujú aj iné riešenia, tak civilné obete sú neprijateľnou cenou za národnú bezpečnosť.
5. A mnohé ďalšie. Live report môžete sledovať na tomto linku.

Vyhraj voľby a môžeš všetko? Ako nezneužívať moc?

Politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty. Zhodujeme sa aj na tom, že žiadna vláda by nemala zasahovať do nezávislosti justície. Podarí sa takto novej vláde získať všeobecnú dôveru spoločnosti? A ako? Zhodujeme sa, že víťaz volieb by mal sledovať záujmy aj tých, ktorí ho nevolili. Ako ešte sa môže spoločnosť brániť pred zneužívaním moci?

Nová vláda, nové poriadky. Čo sme ochotní tolerovať a čo nie?
Politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty. Zhodujeme sa aj na tom, že žiadna vláda by nemala zasahovať do nezávislosti justície. Podarí sa takto novej vláde získať všeobecnú dôveru spoločnosti? A ako?
💡
Top štyri zhody
1. Politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty.
2. Vláda by nemala zasahovať do nezávislosti justície.
3. Víťaz volieb by mal sledovať záujmy aj tých, ktorí ho nevolili.
4. Problém je, že politici umne skrývajú svoj súkromný záujem za verejný.
5. A mnohé ďalšie. Live report môžete sledovať na tomto linku.

Slovensko čaká zmena. Najvyšší čas (ne)baliť kufre?

Dezilúzia verzus nádej. Kormidla sa chopila staronová partia. Čo to pre nás znamená? A je to skutočne tak zlé, aby porazení utekali kade ľahšie?

Slovensko čaká zmena. Najvyšší čas (ne)baliť kufre?
Dezilúzia verzus nádej. Kormidla sa chopila staronová partia. Čo to pre nás znamená? A je to skutočne tak zlé, aby porazení utekali kade ľahšie? Zapojte sa do novej DEMDIS diskusie!
💡
Top štyri zhody
1. Žiadna vláda by nemala umlčiavať názorových oponentov.
2. Pokým bude fungovať slobodná a otvorená diskusia, má tu zmysel „bojovať”.
3. Nová vláda by mala riešiť upadajúcu kvalitu našej demokracie.
4. Treba riešiť odliv mozgov zo Slovenska.
5. A mnoho ďalších. Live report môžete sledovať na tomto linku.

Z čoho pramení nedôvera v mimovládne organizácie?

„Sorosovym mimovládkam ani cent!” Aj takéto heslá rezonovali v našom predvolebnom diskurze. Napriek tomu, že mimovládne organizácie sú kostrou zdravej demokracie, sa javí, že väčšmi postrádajú dôveru širokej verejnosti. Prečo?

Miesto podpory silnejúce útoky. Z čoho pramení nedôvera v mimovládny sektor?
„Sorosovym mimovládkam ani cent!” Aj takéto heslá rezonovali v našom predvolebnom diskurze. Napriek tomu, že mimovládne organizácie sú kostrou zdravej demokracie, sa javí, že väčšmi postrádajú dôveru širokej verejnosti. Prečo? Zapojte sa do diskusie!

DEMDIS organizuje prvú diskusiu z unikátneho bloku v spolupráci s OZ Bystriny. Obsahom sú nie len digitálne DEMDIS diskusie, ale aj dva workshopy. Zaregistrujte sa na tomto linku a staňte sa súčasťou unikátneho projektu!

Tvorme svet férovej a otvorenej diskusie!

DEMDIS je idea, platforma a komunita. Spolu s viac ako 20 členmi tvoríme svet férovej a otvorenej diskusie. Rozvíjajte ho spolu s nami!

V najbližších týždňoch budeme pokračovať v jesennom bloku diskusií na témy dôvery, demokracie a ďalšie. Sledujte naše sociálne siete a buďte vždy informovaní o nových otvorených témach (Facebook, Instagram, LinkedIn).

Ak aj Vy vidíte zmysel v nachádzaní porozumenia, podporte rozvoj DEMDIS! Len vďaka Vašej podpore dokážeme organizovať častejšie a kvalitnejšie diskusie. Ďakujeme! <3

Podporte rozvoj DEMDIS
DEMDIS je idea, platforma a komunita. Spolu s viac ako tridsiatimi členmi tvoríme priestor pre slušnú a férovú diskusiu. Vďaka Vašej podpore môžeme častejšie organizovať diskusie a rozvíjať nové tec
Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.