„My” verzus „oni” pred voľbami: Ako sa vyhnúť „občianskej vojne”? (LIVE DEBATA)

Ako sa vyhnúť rozpadu spoločenskej súdržnosti? Čo nás spája a čo rozdeľuje? A pred čím potrebujeme zachraňovať? Poďte s nami hľadať odpovede na tieto otázky na prvej live DEMDIS debate!

Volebná kampaň vrcholí a spolu s ňou aj rozdelenie spoločnosti. Fašisti, migranti, úchyli či iné „pliagy”…Politici neraz strašia triednymi nepriateľmi, pred ktorými nás idú zachraňovať. Skrátka - rozdeľuj a panuj. Čo ak sú však „cisári”, ktorí sa nás snažia proti sebe poštvávať, „nahí”?  Pred čím potrebujeme zachraňovať? Čo nás spája a čo rozdeľuje? A vôbec - akú chceme spoločnosť?

Zhoda v rozhádanej spoločnosti existuje. Presvedčte sa o tom sami a poďte s nami pod povrch. Pozývame vás na prvú živú DEMDIS debatu!

Kedy? Utorok 26.9. 18:00

Kde? Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

Vstupné: Dobrovoľný príspevok

Hostia: Jozef Lenč, politológ a vysokoškolský pedagóg, Martin Poliačik, Zástupca riaditeľky kyjevskej pobočky GLOBSECu a lektor kritického myslenia

Moderátor: Michal Horský, riaditeľ DemDis o.z., publicista

Z diskusie bude zabezpečený aj online stream.

Demokracia je diskusia. Namiesto dialógu však vedieme obojstranný monológ. Ako však vidíme, dá sa to aj inak. Férová a otvorená diskusia medzi rozhádanými tábormi je možná a s vhodným prístupom vedie aj k zhodám.

Staňte sa súčasťou unikátnej udalosti a zapojte sa do hľadania spoločnej reči. Nenechajme sa zbytočne rozdeľovať. Diskutujme s otvorenou mysľou.

Rozvíjame konsenzus

Live debata bude nadväzovať na výsledky septembrového bloku digitálnych diskusií. Priebežné výsledky si môžete prečítať na odkazoch nižšie. Pred debatou zvereníme súhrnný a prehľadný report výsledkov z celého bloku.  

Máme diskutovať s klamármi?

Klamstvá sú v debatách štandardom. Ako nastaviť pravidlá tak, aby neboli?
Veľa ľudí dôveruje klamárom - lži zaobaľujú do poloprávd a vyvracanie tvrdení častokrát oči neotvára. Ako teda nastaviť pravidlá debát, aby sa klamstvo nevyplácalo? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Čo nás spája a čo rozdeľuje?

Častovanie sa dezolátmi či slniečkarmi k ničomu nevedie. Riešením je dialóg. Ako teda budovať mosty?
Elity verzus bežní ľudia ako spoločný menovateľ mnohých konfliktov. Nielen to zhodne vnímame ako zásadné spoločenské štiepenie. Konsenzus však existuje - spája nás hodnota slušného dialógu a nechceme sa dať zbytočne rozdeľovať. Zapojte sa teda do pokračovania diskusie!

Pred čím potrebujeme zachraňovať?

Keby sme na strašenie politikov tak lacno neskákali, nerobili by to. Čo s tým?
Upadajúce zdravotníctvo, narastajúca chudoba, zaspaté školstvo… Zhodujeme sa, že to všetko sú vážnejšie problémy ako tzv. „kultúrne vojny”. Ako na to? Zapojte sa do pokračovania diskusie!

Akú chceme spoločnosť, strany a politikov?

Bitkári, provokatéri a klamári v politike - verné či pokrivené zrkadlo spoločnosti?
Kampaňou otriasli už aj facky, päste a trpký pocit prenesenej hanby. Skutočne chceme za svojich zástupcov provokatérov, bitkárov či notorických klamárov? Zapojte sa do novej diskusie!
Úspešne ste sa prihlásili na odber DEMDIS
Skvelé! Potom dokončite platbu, aby ste získali úplný prístup ku všetkému prémiovému obsahu.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. neplatný odkaz.
Vitaj späť! Úspešne ste sa prihlásili.
Chyba! Nepodarilo sa prihlásiť. Skúste to znova.
Úspech! Váš účet je plne aktivovaný, teraz máte prístup ku všetkému obsahu.
Chyba! Platba v pruhoch zlyhala.
Úspech! Vaše fakturačné údaje sú aktualizované.
Chyba! Aktualizácia fakturačných údajov zlyhala.